تعطیلی قطعه سازان در پی قیمت گذاری دستوری خودرو

 قیمت گذاری دستوری باعث زیان‌دهی خودروسازان شده است.

رئیس هیات مدیره گروه صنعتی چکاد گفت: «قیمت گذاری دستوری باعث زیان‌دهی خودروسازان شده است. این زیان‌دهی بر صنعت قطعه‌سازی نیز تاثیر گذاشته است. در نتیجه بسیاری از خطوط تولید قطعه از چرخه خارج شده‌اند یا برخی از آن‌ها با یک‌پنجم ظرفیت در حال فعالیت هستند.»

علی یکه ‏فلاح، افزود: «ادامه این روند، ظرفیت‌های قطعه‌سازان را خالی کرده است. در نتیجه سرمایه گذاران علاقه‌ای به ورود در حوزه قطعه سازی از خود نشان نمی‌دهند. اگر شرکت‌های قطعه‌سازی و خودروسازی به این روال اداره شوند، کشور به یک مونتاژکار تبدیل می‌شود. در نهایت صنعت خودروسازی از بین خواهد رفت.»

وی صنعت خودروسازی کشور را در تامین نیازهای بازار ایران توانمند دانست. او افزود: «صنایع خودروسازی خصوصی و دولتی که شکل گرفته‌اند می‌توانند به تنهایی پاسخگوی نیازهای بازار باشند. البته به شرط آن که دولت از اداره دستوری صنعت خودرو دست بکشد. همچنین شورای رقابت دیگر مدعی قیمت‌گذاری خودرو در کشور نباشد.»

بورس کالا، راهکار نافرجام مقابله با قیمت گذاری دستوری

وی یادآور شد: «بورس کالا تا حدودی سایه قیمت گذاری دستوری بر صنعت خودرو را کم کرد. اما در نهایت این روش نیز راه حل نهایی نیست. قیمت‌گذاری دستوری خودرو را به کالای سرمایه‌ای تبدیل کرده است. علاوه بر آن این روش رانتی در بازار کشور ایجاد کرده که سود آن تنها در جیب دلالان می‌رود. این رانت باعث افزایش تقاضای کاذب در بازار نیز می‌شود. به طوری که اکنون نمی‌توان تشخیص داد که یک میلیون و 500 هزار تقاضا واقعی و از طرف مردم است یا خیر؟»

رئیس هیات‌مدیره تعاونی تامین نیاز قطعه‌سازان کشور یادآور شد: «تقاضای بازار خودروی ایران از لحاظ تیراژ داخلی، یک میلیون و 500 هزار دستگاه است. به عبارتی دیگر، به صورت متوسط نیاز بازار خودروی کشور و با توجه به قدرت خرید مردم، خودروسازان داخلی باید سالانه یک میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو تولید شود.»

یکه‌ فلاح تاکید کرد: «نیاز بازار خودرو به بخش‌های دیگری نیز تقسیم می‌شود. برای مثال، باید به این نکته توجه شود که چه میزان از تقاضای بازار توانایی خرید خودروهای خارجی بیش از 15 هزار دلار و بیشتر را دارد. واردات خودرو تنها می‌تواند این بخش از نیاز بازار را برطرف کند و پاسخگوی نیاز کل بازار نخواهد بود. صنعت خودروسازی و بازار آن در سایر کشورهای جهان نیز مانند ایران است، اما شیوه قیمت‌گذاری در هیچ جای دنیا بدین شکل صورت نمی‌گیرد. در این میان این مساله مطرح می‌شود که چرا شورای رقابت باید بازار خودرو را انحصاری شناسایی کند؟»

واردات خودرو به تعدیل قیمت‌ها کمک می‌کند

یکه ‏فلاح ضمن اشاره به آزادسازی واردات خودرو و کمک آن به تعدیل بازار افزود: در حال حاضر واردات خودرو به کشور آزاد شده است، اما این مساله به تنهایی نمی‌تواند انحصار بازار را بشکند. در این رابطه نکته‌ای که مطرح می‌شود، میزان ورود خودروهای خارجی به کشور و تامین نیازهای بازار است. باید منتظر ماند و مشاهده کرد که چه تعداد خودرو وارد کشور می‌شود و آیا این تعداد می‌تواند بازار خودرو را اشباع کند یا خیر؟ اگر واردات خودروهای نو و کارکرده به صورت صحیح اجرا شود، بازار خودرو دیگر از شکل انحصاری خارج می‏شود و این امر در کنار فعالیت 40 تا 50 خودروساز دولتی و خصوصی اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: اگر سرمایه در گردش خودروسازان و قطعه‌سازان تامین و ناوگان حمل و نقل کشور بازسازی شود، زیرساخت مناسبی برای تولید خودرو در کشور ایجاد خواهد شد. در نتیجه، در صورت کناره‌گیری دولت از اداره بنگاه‌های اقتصادی خودروسازان می‌توانند ظرفیت تولید خود را به طور سالیانه تا دو میلیون دستگاه هم بالا ببرند.

این عضو هیئت رئیسه انجمن صنایع همگن کشوری در پایان گفت: در شرایطی که بازار از حالت انحصار خارج شد، دولت و شورای رقابت دیگر نباید به صورت دستوری صنعت و بازار خودرو را اداره کند. چراکه یکی از بهانه‌های ورود شورای رقابت به بحث قیمت‌گذاری خودروها، انحصاری بودن بازار خودرو است و با خودرو مانند روال پیشین، برخورد انحصاری می‌کند. هنگامی که خودرو از انحصار خارج شد، بازار و میزان عرضه و تقاضا باید در عرصه قیمت‌گذاری تصمیم بگیرد و به تعیین قیمت توسط یک نهاد ناظر نیازی نخواهد بود.

منبع : دیجیاتو